Bir Alpinist Slavko Sveticic!

Resim Kaynak: http://www.climbmagazine.com/
Resim Kaynak: http://www.climbmagazine.com/

31. Ocak. 1958 de Vojsko, Slovenya’ da doğdu. Sveticic tırmandığı 1200 ciddi alpin rota, ki bunlardan 460’ı ilk cıkıştır, ile döneminin sayılı alpinistlerinden biri olarak kabul edilmekteydi

Kendi evi olan Slovenya’da açtığı kayda değer bir çok rotanın yanında Dolomitlerde özellikle Marmolada’nın pürüzsüz doğu yüzünde açtığı yeni rotolarla dikkat çekti. Belki de en kayda değerleri Sloven alpin gurusu Frank Knez’le birlikte açtığı Zlati Prah, Oceh ve Tempo Atomico (VII+ and A3) rotaları ile ilk çıkışını onsight ve solo olarak gerçekleştirdiği Elephant Pilların sol yüzündeki Savana(VII-) isimli rotası olarak gösterilebilir.
Svalko, cesurca gerçekleştirdiği solo çıkışları ile tanınmaktaydı. Batı alplerde gerçekleştirdiği dört solo çıkışı ise eşsizdir.

-Grandes Jorasses kuzey yüzünde solo olorak açtığı Manitu isimli rotası[Croz spurun hemen solunda],(VII+, A3+, 1200m, 31 saat)

-(1994)Extreme dream(Grandes Jorasses kuzey yüzü)[ Boivin/Vionnet-Faussat, tarafından 1987’de açılmıştır.] İlk solo çıkışı ve o zamana kadar yapılmış 3. çıkışı.

-Pointe Whyper’deki Bonatti/Vaucher rotası(Grandes Jorasses Kuzey yüzü). İlk solo çıkışı

-Eiger kuzey yüzündeki Harlin Rotasının ilk kış çıkışı ve tabi gene solo olarak.( ED+, VI+, A2, 80° /60° , V – VI, 26 saat, 1800 m)
Sveticic yaptığı bu tırmanışlarla çok fazla anılmaz ama o dönemde,dünyada bu zorluktaki tırmanışları tamamlayabilcek alpinist sayısının iki yada üç olduğu da bir gerçektir.
1980-90 arası And dağlarına(Peru ve Bolivya) yaptığı beş yolculukta da bir çok ilk çıkış gerçekleştirdi. Hascuran Sur batı yüzünde açtığı 1000 m.lik yeni rotası da bunlardan biridir. Sveticic 1988 yılında Aconcagua’nın Güney-Batı sırtını ilk çıkışını solo olarak gerçekleştirdi ve 1990’da Mount Cook üzerinde solo olarak tırmandığı ana zirve direttisimasını da içeren iki rota açtı

Himalayala’lara yaptığı en kayda değer çıkış hiç kuçkusuz, solo olarak açtığı Annapurna Batı Yüzü’ndeki rotasıdır[Messner ve Swiss rotaları arasında kalan bir hat]. Bu çıkış aynı zamanda batı yüzünün ilk solo çıkışıdır.(Hattı tamamladığı halde ağır hava koşulları nedeniyle zirveye ulaşamamıştır.)

Tüm bu dağcılık kariyeri yanında, Sveticic Slovenya’nın en karizmatik kimliklerinden birisiydi. Tırmanışta ve yaşamda hep bireysel bir stili vardı. Belki bu sebepden dolayı en büyük hayali Gasherbrum IV batı yüzününün ilk solo çıkışını gerçekleştirmekti.
1995.

Kuzey batı sırtından yaptığı iki ardışık tırmanışla aklimatize olan ve iniş için bazı malzemeleri döşeyen Sveticic, hayalini gerçekleştirmek ve batı yüzündeki merkez sırtın ilk solo çıkışını yapan ilk insan olmak için 15 Temmuz 1995’ de Gasherbrum IV Batı Yüzüne sarıldı.
Geceleri tırmanan Sveticic, gündüzleri yüzü döven çığlardan kayalardan saklanıyordu. Tehlikeli etapları atlatarak 17 Temmuz sabahı 7100 m.ye kadar ulaştı. Fakat ulaştığı noktadan sonraki pasajlar hayal ettiğinden daha zorlu çıktı. Yüzün daha üst kısımlarını tırmanma girişiminde bulunduğunda bir gece önce yağmış olan toz karla karşılaştı. 50 m altında, 7100 m.deki bivak noktasına geri indikten sonraki gece hava patladı. 19 Temmuz gecesi telsiz anonsunda artık inişe geçtiğini söyleyen Sveticic, en son 20 Temmuz’da Yavaş bir şekilde iniş yaparken görüldü.
Bir kaç gün süren ağır kar fırtınasından sonra Sveticic’den bir daha haber alınamadı…

NOT: Sveticic 1997 senesinde aynı yüzde gerçekleştirilen başarısız bir Güney Kore ekspedisyonu sırasında, 7000 m. civarlarında bulundu. Ekipmalarının yanında ve kullanımda olmayan Sveticic’in tırmanırken değilde bivak esnasında hipotermiden öldüğü tahmin edilmektedir.

INFO: Josef Nyka/Tomaz Jamnik/Matjaz Wiegele

Derleyen: Kamil Aykut Türem

About anilsarkoglu

Check Also

Emniyet Kemerlerinin Bakımı

Genel Bakım Emniyet kemerleri naylon ipliklerden dokunmuş olduğundan, gereksiz yere doğrudan güneş ışınlarına ya da …