Emniyet Kemerlerinin Bakımı

Genel Bakım
Emniyet kemerleri naylon ipliklerden dokunmuş olduğundan, gereksiz yere doğrudan güneş ışınlarına ya da bir ısı kaynağına maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca, asitler, alkaliler, beyazlatıcılar ve çamaşır suyu gibi naylona zarar veren kimyasallardan da korumanız gerekir. Kemerinizi mümkün olduğunca temiz tutun ve doğrudan güneş ışığı almayan kuru bir yerde saklayın. İple tırmanmadığınız ya da emniyet almadığınız zamanlarda kemerinizi çantanızda taşımaya dikkat ederseniz, ömrünü kayda değer ölçüde uzatırsınız.

Temizlik
Emniyet kemeriniz kirlendiğinde ilk yapmanız gereken onu soğuk suyla yıkamanızdır. Eğer kirleri çıkarmak için bu işlem yeterli olmazsa, soğuk su ve doğal sabun ile elde yıkamanızı, ardından iyice durulamanızı öneririz. Yıkadıktan sonra kemerinizi gölgede kurutunuz. Her yıkamadan sonra mutlaka bütün dikişleri kontrol etmelisiniz; dikişlerde bir deformasyon olmamalıdır.

İnceleme
Düzenli olarak, emniyet kemerinizin yıpranmasını kontrol etmelisiniz. Dikişler ve ipe bağlanma bölgesine özellikle dikkat edilmelidir. Eğer emniyet kemeriniz renk solması ya da aşınma gibi görünür bir yıpranma belirtisi gösteriyorsa ya da ciddi bir düşüş yaşamışsanız güvenliğiniz için onu kullanmayın ve emekli edin. Zamanla, kemerinizin ipe bağlanma noktasındaki perlonlar tüylenebilir, bu normaldir. Ancak perlon dokusunun aşırı yıpranması ya da dikişlerin gözle görünür bozulması normal değildir.

Haftasonundan haftasonuna kullandığınız emniyet kemerinizi normal koşullarda iki sene kullanabilirsiniz. Ender kullanıyorsanız ömrü daha uzun olabilir ama naylon malzemelerin ömrünün kısa olduğunu, emniyet kemerlerinin aynen tırmanış ipleri ve perlonlar gibi narin malzemeler olduğunu unutmayın. Kemerinizin ömrünü uzatmak için bağlanma noktasına attığınız düğümü mümkün olduğu kadar yumuşak hareketlerle çözmenizi ve kemerden çıkarmanızı tavsiye ederiz. Sert hareketlerle ve çekiştirerek çözeceğiniz ipler bağlanma perlonlarını hızla aşındıracaktır.

Bu bilgiler www.adrenalinoutdoor.com dan alınmıştır

About anilsarkoglu

Check Also

Kramponların Bakımı

Kramponlar kar ve buz üzerinde dengenizi kaybetmeden ilerlemenize yarar ve genelde ağır kullanımlara senelerce dayanacak …