Lahitkaya Kuzey-Batı Sırtı Rotası

Rota: Lahitkaya Kuzey-Batı Sırtı Rotası (Aladağlarda 50 Rota/S.28)
Ekip: Fatih Balcı, Burak Çağatay Gülmez
Tarih: 22-24 Temmuz 2012
Malzeme: Çift İp, 10 Sikke, Kaya Çekici, Çeşitli boyutlarda 10 yaylı takoz, 5 hekza ve bir set takoz, Kata, Ekspres, kilitli karabinalar, perlonlar.
Yazan: Burak Çağatay Gülmez
Ekleme ve Düzenleme: Fatih Balcı

22 Temmuz Pazar

Cumartesi 21:00’da İstanbuldan Niğdeye doğru yola çıktık, 3 gün olarak planladığımız faaliyetimizde plan: Pazar günü Sulağankeler bölgesine kamp atıp, ertesi gün Lahitkaya Kuzeybatı sırtı rotasını tamamlamak, Salı günü ise nispeten kısa ve kolay olan Keşiftepe rotasına girmekti.

Otobüsümüz saat 07:45 gibi Niğde merkez otogarına girdi, kahvaltı, dinlenme derken saat 09:30 Çukurbağ minibüsüne yetişmek üzere 09:00’da eski otogara geçtik fakat ilk araç 10:00’daymış.

10:00 aracı ile Salim abinin evine geçtik. Yürüyüşümüzün çok uzun olmayacağını bildiğimizden oyalanarak, fazlalıklarımızdan kurtularak, 12:00 gibi Salim abinin Suzukisi ile yola koyulduk. 12:45 civarı Emli vadisinde ormanda gidebileceğimiz son noktaya geldik. Salim abi ile vedalaşıp, öğle sıcağının geçmesini beklemeye koyulduk, 16:00’ya kadar uyur dinleniriz diye düşünsek de gerek sinekler, gerek karıncalar buna müsaade etmedi.

16:00’da Sulağankeler bölgesine doğru yola çıktık, ağır çantalarımız yüzünden beklediğimizden uzun süren yürüyüşümüz, yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Su durumu: Sulağankelerde su durumu fena değildi, bölgede çobanlık yapan arkadaşın hortum için hazırladığı düzenekten nispeten temiz su günün her saati bulunmakta ancak sabahları azalmakta. Ayrıca daha yukarıda kayaların üstünden de su akmakta ancak oradan aldığımız su içinde minik kurtçuklar görünce suyu aşağıdan topraktan süzüldükten sonra almak daha mantıklı geldi.

Hava durumu: gündüz çok sıcak olmasına rağmen güneş batınca sürekli bir rüzgar oluyor, bu yüzden akşam için rüzgar geçirmez bir dış katman almak mantıklı olacaktır.

Yemek, dinlenme, sohbet, rotayı kesme aktivitelerinden sonra saat 05:45’te uyanmak üzere 10:30 gibi yattık.

23 Temmuz Pazartesi

Çadırın dış tentesini yanımıza almamamıza rağmen gece pek soğuk olmadı, ancak gece oldukça rüzgarlıydı.

Kahvaltı, hazırlık derken saat 07:45 gibi rotaya gitmek üzere vadiyi kestik. 08:30 gibi rota dibine gelip hazırlandık. Rotaya girdiğimizde saat 09:00 olmuştu. Fotoğraftaki hat üzerinden yükselmeye başladık, basit bir rampadan önce sağa sonra sola doğru yan geçiş yaptıktan sonra kulvarın başlangıcına girmek üzere ilk defa ip açtık. (Fotoda işaretli 1 Numaralı Kısım) Kısa bir yan geçişten sonra kulvarda yükselmeye başladık. Çizimde kesikli çizgilerle gösterilen alan kulvar içindeki tırmanışı temsil etmektedir. Kulvar içinde tırmanış, zevkli, kayalar sağlam ancak yer yer baca şeklinde olan rotalara sırtımdaki çantanın hacimli olması (Deuter Guide 45+) nedeni ile ip açmadığımız kısımlarda tırmanırken bazen zorluklar yaşadım.

Kulvarı çoğunluğu kısa etaplar olmak üzere Çoğunlukla Fatihin liderliğinde 5 defa ip açarak tamamladık. İpin tamamını kullanamama sebebimiz izlediğimiz hattın düz olmaması ve ipin sürtünmeden dolayı tırmanışçıyı ve emniyetçiyi zorlamasıydı. Ayrıca iletişim konusunda sıkıntı yaşamamıza sebep oluyordu.

Buraya kadar, boşluk hissi yüksek, slab kaya üzerinden yapılan yan geçiş dışında oldukça keyifli bir tırmanıştı bizim için.

Saat 14:00 gibi fotoda işaretli 2 No’lu noktada ilk molamızı verdik, rota beklediğimizden uzun sürüyordu, bunu rotayı ilk defa tırmanmamıza ve belki de kulvar içi tırmanışta rotayı yanlış yorumlamış olabileceğimize veriyorduk.

Bir şeyler atıştırdıktan sonra kısa süre içerisinde zirve kütlesinin altında olacağımızı düşünürken, yapacağımız yan geçişi bir türlü bulamıyorduk, izlediğimiz hatlar uçurumla kesiliyordu ve kaya gittikçe daha da çürük hale geliyordu.

Birkaç yanlış yapılan tırmanış ve geri dönüş yüzünden oldukça zaman kaybettik. Sonunda biraz daha alçalıp ters tırmanış ile sırtın solunda ilerleyip başka bir sırta tırmandık (Fotodaki 3 No’lu nokta) Tırmanış boyunca tırmandığımız en çürük kısım burasıydı. Ancak bu nokta da bir yamaca çıkmıştı. (Bu arada burada gördüğümüz baba üzerindeki iniş için bırakılmış pursik iyice kafamızı karıştırdı yanlış yoldamıydık yoksa?) Bir çıkış yolu bulamayınca bu noktaya gelirken gördüğümüz kuzey rotasının bağlandığını düşündüğümüz yere inmek üzere hemen yanındaki dik ve çürük çarşak akıntısından bir baba emniyeti ile Fatih iniş yaptı, ancak iniş düzgün bir yere çıkmayınca solunda kalan kısma tırmanıp, daha sonra beni yanına aldı. Bu şekilde birkaç yan geçişten sonra artık kısmen kolay yan geçişlerle zirve kütlesinin altından ilerlemeye devam ettik.

Fotoda işaretli 4-5 No’lu noktalar arasında 3 kez ip açarak nispeten sağlam kayada tırmanışa devam ettik. İlk 2 ip boyu sıkıntısız geçmesine rağmen son ip boyu bizi oldukça zorladı. Son ip boyunu Fatih lider çıkarken hava kararıyordu. Bende kafa lambası ile bu etabı bitirdim. Son ip boyunda çakılmış bir de sikke bulunmakta. (5 No’lu noktada)

Saat 20:45 gibi rotanın teknik tırmanış kısmını bitirdiğimizi düşünüyorduk artık (irtifa yaklaşık 3060m) fakat ikimizde tükenmiştik. Bu bitkinlikle devam etmek ikimize de anlamsız geldiğinden, çantamızdaki yiyecek, su gibi stokları değerlendirdikten sonra plansız bivak yapmaya karar verdik. Uygun bir kaya dibi bulup geceyi orada geçirdik.

Gece beklediğimizden soğuk geçiyordu, esen rüzgarın ara verdiği boşluklarda kısa kısa uyuyarak nihayet sabahı ettik. Bu arada Alüminyum battaniyenin önemini bir kez daha anlamış olduk.

24 Temmuz 2012

Bu plansız bivak ve yalan olan keşiftepe rotası morallerimizi çökertse de doğan güneş ile birlikte moraller tekrar yükseldi. 6:30 gibi toplanıp çantaları klasik rotanın birleştiği sırtta bırakıp 07:15 gibi zirveye ulaştık.

07:30 gibi dönüşe geçip klasik rotadan indik. İnişte sağa geçmeyip bir süre soldaki kütlenin yanındaki çarşak akıntısından iniş yaptıktan sonra kısa bir slab kaya inişinden sonra, gereksiz vadiyi inip çıkmamak adına yine solda kalarak genelde düzlük patikadan çadırımıza ulaştık. Saat: 10:00 olmuştu. Bugünkü tırmanış iptal olduğundan biletlerimizi erkene alıp dönmeye karar verdik. Hava çok sıcak olduğundan kampı toplayıp ormana indik, yemek yedikten sonra, Salim abi ile buluşup dönüşe geçtik.

Kampta: Turkcell iyi çekiyor, Vodafon çekmiyor.

Zirvede: Vodafon çekiyor, Turkcell ile konuşma yapılamıyor ancak çekiyor.

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Eznevit Kış Tırmanışı

YDK Üyeleri tarafndan gerçekleştirilen Eznevit Kış Tırmanışı’nın, üyelerimizden Anıl Şarkoğlu tarafından yazılan kısa raporu şöyledir. …