İt Oturumu Kuzey Yüzü Tırmanışı

İt Oturumu Kuzey Yüzü Tırmanışı

Ekip: Fatih Balcı, Burak Çağatay Gülmez
Tarih: 30 Eylül 2012
Kamp: Sokulupınar
Zorluk: AD-, III+, IV+ derece kaya tırmanışı

(Aladağlarda 50 Rota, Tunç Fındık, Geven Yayınları, Sayfa 90-91)

29 Eylül 2012

Haftasonunu kısa bir tırmanış ile değerlendirmek üzere partnerim Fatih ile Aladağlar’a geçtik, mevsim itibari ile hava tırmanışa oldukça elverişliydi, Saat 15:00 gibi Salim abinin bizi kamp alanına bırakmasından sonra havanın güzelliği ve ortalığın sakinliğinin verdiği rehavetle yavaş yavaş kampımızı kurduk ve birşeyler atıştırdık. Saat 17:00 civarı rotanın dibine gidip yarın nereden gideceğimize baktık.

Rota dibine geldiğimizde birbirimize bakıp neden yarın kullanacağımız malzemeleri getirmediğimizi konuşup ufak bir pişmanlık yaşadıktan sonra tekrar kamp alanına döndük.

Kamp alanı ile rota girişi arası hafif bir tempo ile yaklaşık 40 dk sürdü.

Kampa vardığımızda hafif bir yağmur serpintisi bizi korkutsa da çok sürmeden geçti.

Akşamı kampta misafiri olduğumuz bir köpek ile oynayarak geçirip, erkenden kalkmak üzere tulumlarımıza girdik.

 30 Eylül 2012

Rotanın kısa olması ve bütün günü bu tırmanışa ayırmamız sebebi ile oldukça rahat hareket ederek 05:00’te kalktık, güzel bir kahvaltının ardından 05:55’te kampı terkettik.

06:45 – Rota girişine varış

07:15 – Rotaya giriş

Genellikle basit kaya etaplarını geçerek ilerledik.

İlk ip boyunda kısa bir baca etabında (yaklaşık10m) Fatih lider giderken 1 takoz, 1 Cam kullandı, istasyonu da babadan alarak beni de yanına aldı.

Daha sonra yine kısa serbest tırmanış etapları ile yükseldikten sonra ikinci ip açtığımız pasaja geldik.

İkinci ip boyuna geldiğimizde yan yana iki hattan hangisini çıksak diye düşünürken, iki hattın sol tarafında çok net görünmeyen fakat tarifte belirtilen hat olduğunu düşündüğüm başka bir hatta lider girdim, yaklaşık 15 metre IV+ derecelik kısmı çıktıktan sonra (2 adet Cam) hazır istasyonu buldum (1 Sikke + Kum saati) Fatih yanıma geldikten sonra kısa bir mola verip yine kısa ve oldukça kolay kaya etaplarından sonra zirveye ulaştık.

10:20 – Zirve
10:50 Zirveden ayrılış.

İnişte Narpuz tarafına geçtik.

Yaklaşık 10m serbest iniş, daha sonra sola geçip yaklaşık 20m bir serbest iniş yaptıktan sonra hazır istasyondan yaklaşık 30m ip inişi daha yaptık ve tekrar hazır istasyonu gördük. Buradan balkonlu yaklaşık 50m’lik bir ip inişinden sonra çarşağa ulaştık. (12:30)

Daha sonra pis bir çarşak yürüyüşünden sonra 14:00 gibi kamp alanına ulaştık.

Tahmin ettiğimizden çok daha erken bitirdiğimizden dolayı biletlerimizi değiştirip aynı gün akşamı dönmeye karar verdik ve hızlıca toparlanıp önce Salim abinin evine daha sonrada Niğde-İstanbul ile faaliyetimizi tamamladık.

Yazan: Burak Ç. Gülmez

 

 

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Soğuk Rahatsızlıkları Dersi

06 Aralık 2018 akşamı, Yıldız Teknik Üni. Beşiktaş Kampüsünde, çok sayıda Marmara’lı arkadaşımızın da katılımı …