Bişkek’ te Kaya Tırmanışı “ 1 günlük kaçamak!”

Yine Kırgızistan – Bişkek’ teyim. Bu defa iş için gelmiş olsam da güzel bir havada günübirlik bir kaçamak yapmayı ihmal etmedim.

Kırgızistan coğrafi konumu sebebiyle havası pek stabil olmayan bir ülke. Mart- Nisan aylarında, bir gün hava -10 derece ve kar yağışlıyken, 2 gün sonra 18-20 dereceyi ve güneşli havaları görebiliyorsunuz. 14 Mart Perşembe günü de böyle bir gün oldu ve arkadaşım Andrey ve kız arkadaşım Olga ile birlikte kaya tırmanmak için Chong-Kurchak Spor ve Geleneksel Tırmanış Bölgesi’ ne gittik. Rus ve Kırgız tırmanıcılar henüz kaya tırmanış sezonunu açmamış olsalar bile biz sezonun ilk spor tırmanışını yapmak üzere sabah Andrey’ in bizi almasıyla yola çıktık. 30 dakika kadar arabayla seyahat ettikten sonra vadinin girişine geldik ve araçtan inip hazırlandık.

Vadinin girişinde hemen sağdaki bir blokta 5 tane (5b – 6c, V – VII+) 8 – 12m uzunluğunda boltlu rota bulunuyor. Rotaların altına yürümek ise arabayı bıraktığımız yerden sadece 30 saniye sürüyor.

Buradaki rotalardan 3 tanesine tırmanıyoruz. Önce Andrey lider çıkıyor sonra biz deniyoruz. Aslında 1 buçuk ay kadar önce sağ başparmağımın kırılması ve eklem kapsülümün yırtılmasından dolayı ciddi bir sakatlık geçirmiştim. İyileşme sürecinde olmamdan dolayı mümkün olduğunca lider tırmanmaktan kaçındım ama bir rotaya lider girmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Bu arada tırmandığımız bloğa güneş vuruyor ve vadide kar olmasına rağmen biz tişört ile tırmanıyoruz. Son olarak 6c’ lik bir rotaya giriyorum fakat kilit hamlelerde başparmağımı verimli kullanamıyorum. Oldukça güçsüzleşmiş ve acı veriyor; hemen tırmanışı kesip aşağı iniyorum.

Saat 13.30 gibi, bir şeyler atıştırıp vadinin içerisine doğru gitmeye karar veriyoruz. Aracı kilitleyip vadinin içerisine doğru ilerliyoruz. Vadi içerisinde sağ tarafta başka bir bloğa geliyoruz. Burada da boltlu spor rotalar mevcut. 5c (VI-) bir rota tırmanıp arabaya geri dönüyoruz.

Vadiyi keşfetmek için eşyaları bırakıp yürüyüşe çıkıyoruz fakat vadi içerisindeki sudan dolayı vadinin içlerine doğru çok giremiyoruz. Biraz fotoğraf çekip gözümüze birkaç rota kestirdikten sonra araca dönüyor ve toparlanıp Bişkek’ e gidiyoruz.

Oldukça keyifli bir gün geçirdik. Aslında bir tırmanış günü demek doğru olmaz ama sezon açılışından dolayı ısınma oldu bizim için. Bizi arabasıyla evimizden alıp bölgeye götürdüğü ve malzeme desteği sağladığı için sevgili arkadaşım Andrey’ e teşekkür ediyorum.

 

Chong – Kurchak
Konumu                     : Bişkek’ in güneyinde ve merkeze ~20 km uzaklıkta.
Koordinatları              : (WGS84)  42.67057 & 74.64252
Kaya Yapısı                 : Granit
İlk keşif                      : Yaklaşık 8 yıl önce gelen Fransız tırmanıcılar.
Derecelendirme          : Fransız derecelendirme sistemi
Guide Book                 : Henüz yapılmamış
Boltlar ve istasyonlar   : 10-12 mm çelik boltlar, istasyon noktalarında kimyasal çelik bolt
Spor Rota Sayısı          : ~25 tane boltu rota ve proje rotalar var.
Geleneksel Rota          : Tek ip boyunda ve çok ip boylu (3-4 ip boyu) rotalar.
Vadi Potansiyeli          : Vadi hala bakir sayılır, açılabilecek spor rota ve tırmanılacak bir çok geleneksel hat bulunuyor.

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Eznevit Kış Tırmanışı

YDK Üyeleri tarafndan gerçekleştirilen Eznevit Kış Tırmanışı’nın, üyelerimizden Anıl Şarkoğlu tarafından yazılan kısa raporu şöyledir. …