Büyük Demirkazık Batı Yüzü Tırmanışı

Aladağlar Aladağlar Aladağlar…

Bir hafta sonu kaçışı yapmak adına partnerim Volkan Çakır ile birlikte cuma akşamı otobüse atlayıp Niğde’ye gittik. Ardından da Çamardı minibüsü ile Salim Abinin yanına. Salim abide güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra, oğlunun da katılımıyla araçla yola koyulduk ve Büyük Demirkazık zirvesinin batı yüzüne bakan Arpalık kampı yolu üzerinde inip BDK Batı yüzüne girdik. Rotaya girdiğimizde saat 13:30 idi.

Batı yüzü karmaşık görünse de bölgeyi biraz tanıyorsanız oldukça zevkli bir rota haline geliyor. Ufak kuleler üzerinden önce batı yüzü üzerinde yükselip, damla şeklinde tobleron alanın altından sağa doğru yani Demirkazık Hodgkin Peck kulvarının olduğu güney batı omzuna doğru yükseldik. Sırta çıktıktan sonra biraz alçalıp Hodgkin Peck kulvarına girdik. Biz girdiğimizde kulvardaki kar eridiğinden tırmanış biraz kaya etaplarıyla devam etti ve 6-8 metrelik kısa etaplarla V çentiğe ardından çentiğin sağından yani dağın kuzey batı omzundan zirveye ulaştık.

Zirveye ulaştığımızda saat tam 20:00 idi. Güneş bir yandan batarken ay çoktan doğmuştu… Açık bir havada mükemmel bir manzara vardı. Demirkazık zirvenin hemen altında, bivak noktası ayarlayıp bu güzel havada bivağımızı yaptık. Sabah erken saatte kalkıp hızlıca klasik rotadan ara ara ip açarak inişimizi gerçekleştirdik. Kızıl çarşağı indikten sonra biraz soluklanıp Narpuz Boğazını takip ettik ve Sokuluınarı’na vararak inişi tamamlamış olduk. Kampta Işıl Ires, Meltem Uymaz ve Takoz dergisinin editörü Özgür Kayacık ile karşılaştık ve sohbet ettik. Hep beraber traktörle önce Çukurbağ köyüne oradan eşyalarımızı alıp Niğde’ye gittik. Sohbet ve okey oyunu ardından İstanbul’a dönmek üzere otobüsümüze bindik. Güzel bir havada güzel bir zirve yapmıştık, bir dağcı için keyifli bir hafta sonu oldu diyebilirim.:)

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Eznevit Kış Tırmanışı

YDK Üyeleri tarafndan gerçekleştirilen Eznevit Kış Tırmanışı’nın, üyelerimizden Anıl Şarkoğlu tarafından yazılan kısa raporu şöyledir. …