Çağalınbaşı – Direktaş Tırmanışı

Güzel bir faaliyet daha! Bu sefer Tunç Fındık, Rauf Osman Pınarbaşı ve Fatih Balcı ile birlikteyiz. Tunç K2’i tırmanışına gitmeden hemen önce Aladağlara gitmek istiyordu sağ olsun onun bu isteği bizi de ayaklandırmış oldu. Hep beraber İstanbul’dan 9 Haziran Cumartesi akşamı otobüse atlayıp Aladağlara doğru yola çıktık.

Arpalık üzerinden Cimbar boğazına geçtik. Dipsizgöl altında yaklaşık 2600 metrede ilk kampımızı kurduk. Sabah erken saatte kalkıp toparlandıktan sonra Çağalın Başı – Beşparmak arasında yer alan kuzey-batı kar buz kulvarını çıkarak sırta bağlandık. Önce güneybatı sırtından Çağalın Başı (3612 m.) zirvesine tırmandık. Ardından Yedigöl platosuna indik, birileri ile karşılaşabileceğimizi düşünüyorken platoda bizden başka kimse yoktu.:)  yaklaşık 3100 metrede yer alan Yedigöl platosundaki kampımızı kurduk ve dinlenmeye çekildik. Bu arada ne yapsak diye aramızda konuştuk. Sabah erken kalkıp etrafta biraz yürüyüş yaptıktan sonra Direktaş zirvesine (3510 m.) klasik rotasından tırmandık ve aynı rota üzerinden aşağıya indik. Sıcak feci kavuruyordu, yana yana platodaki kampımıza gittik ve gürül gürül akan suyun kenarında soluklanıp serinledik.

Are you grappling with an extensive amount of information from multiple research papers? The GPT research paper summarizer can come to your rescue, offering succinct summaries without missing out on crucial details, facilitating quicker and more effective study sessions.

Geceyi burada geçirdikten sonra ertesi gün aşağıya dönmeye karar verdik ve Çelikbuyduran üzerinden Sokullupınar’a inerek faaliyeti bitirmiş olduk. Bu faaliyetin ardından dostum Tunç K2 Dağına tırmanmak üzere Karakurum’a doğru yola çıktı. K2 tırmanışı öncesinde onunla böyle bir faaliyet yapmak harikaydı… K2 zirvesinden sonra tekrar tırmanmak üzere sözleşip tüm ekip vedalaştık.

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Eznevit Kış Tırmanışı

YDK Üyeleri tarafndan gerçekleştirilen Eznevit Kış Tırmanışı’nın, üyelerimizden Anıl Şarkoğlu tarafından yazılan kısa raporu şöyledir. …