Kaya tırmanışı ayakkabıları

Kaya tırmanışı herhengi bir esnek lastik tabanlı ayakkabı ile yapılabilir. Ancak bu tür bir ayakkabı ile sınırlı tırmanışlar yapabilirsiniz. Tırmanışınızı daha geliştirmek isterseniz bu iş için özel üretilen ayakkabılar kullanmak gerekir. Bunlar, tabanlarında kullanılan malzemenin sürtünme direncinin oldukça yüksek olması nedeniyle kayada tutunma kabiliyetleri oldukça iyidir. Çoğu kaya tırmanış ayakkabıları esnek bir üst kısımdan oluşur; çoğu zaman bu üst kısım yumuşak bir deriden yapılır, iç kısımları ise bazı modellerde nylon veya kanvas astar kaplıdır. Ayakkabının alt kısmı ise esnek ve tutunmayı sağlayan bir lastik tabaka ile kaplıdır.

Bir kaya tırmanış ayakkabısı alırken sadece tek ayağınızda denemeyin, her iki tekini de giyin. Ayakkabı ayağınızı tam olarak sarmalıdır. Ayakkabı ile ayak arasında boşluk kalmamalıdır. Kaya tırmanış ayakkabıları, kayadaki hissi arttırmak için çorapsız giyilmelidir. Soğuk dağ koşullarında kullanılacak ise ince bir çorap ile kullanılabilir.

Çoğu kaya tırmanış ayakkabısı üreticileri, tırmanılan kayanın şekli ve yapısına göre hatta tırmanış stiline göre çeşitli modeller geliştirmişlerdir.

 

Bilekli ayakkabılar:

Çatlak tırmanışlarında genellikle daha fazla tercih edilirler. Çatlaklarda bileği daha fazla korur ve destekler. Soğuk havalara daha uygundur. Hassas tutunma ve esnek bilek hareketleri gerektiren koşullarda yetersiz kalabilirler.

Kısa bilekli ayakkabılar:

Bu tür kaya tırmanışı ayakkabıları da ken di aralarında bir kaç temel modele ayrılırlar.

  1. Sert tabanlı ayakkabılar: Bu yapıdaki ayakkabılar yükü ayağa daha etkili dağıttıklarından küçük basamaklı rotaların çıkışlarında tercih edilirler. Kenar basışlarında oldukça etkilidirler. Aynı zamanda çatlak tırmanışlarında da kullanılabilir. Hassasiyet gerektiren basışlarda çok etkili değillerdir.
  2. Yumuşak tabanlı ayakkabılar: Çok küçük basamaklı rotalarda  hassasiyeti fazla olduğu için tercih edilirler. Yüzey basışlarında etkilidirler. Tabanları ince oldukları için ömürleride diğer modellere göre daha kısadır.
  3. Slipperlar: Bu tür ayakkabılar bağcıksız ayakkabılardır. Taban kalınlıkları da oldukça düşüktür. Kullanım yerleri ise kısa, zor rotalar ve antreman amaçlıdır. Ömür olarak diğer modeller arasında en kısa olanlarıdır. Ayakkabı bağcıksız olduğu için zaman içinde ayağı ilk alındığı gün kadar sarmamaya başlar. Bu nedenle Velcro™ bağcıklı olanları tercih etmek daha uzun ömürlü olabilir.

About anilsarkoglu

Check Also

Emniyet Kemerlerinin Bakımı

Genel Bakım Emniyet kemerleri naylon ipliklerden dokunmuş olduğundan, gereksiz yere doğrudan güneş ışınlarına ya da …