Doğa Sporlarında Giyim

Doğada yapılan sporlarda, özellikle dağcılık sporunda giysiler genellikle üç katman halinde giyilirler. Bunlar iç giysiler, orta katman giysiler ve dış katman giysilerdir. Kaya tırmanışında ise kullanılan giysiler tırmanılan irtifa ve mevsim şartlarına göre değişiklikler gösterebilir. Örneğin yazın Aladağlar ‘da Cımbar vadisinde sadece ince bir kat üst giysi ve ince bir alt kat giysi ile tırmanılabilirsiniz. Fakat aynı yere Mart ya da Nisan ayında giderseniz daha kalınca giysiler ihtiyacınız olacaktır.

Kaya tırmanışında kullanılan giysilerin rüzgara karşı mukavemetli olmaları, hareket kabiliyetini engellememeleri, vücuda yakın şekilde kesim tarzına sahip olmaları, yeterince esnek olmaları gerekir. Bütün bunların ışığında gideceğiniz yere göre bir giysi seçebilirsiniz.

Yazın sadece bir şort ve t-shirt ile tırmanılabilir. Fakat bazı emniyet kolonları ve malzeme taşıma askıları direkt deriye temas ettiğinde rahatsızlık verebilir. Bunu engellemek için yakalı t-shirt ve uzun paçalı şortlar kullanılabilir. Kayaya yapılacak sürtünmelerden kaynaklanacak yara bereyi de engellemek için uzun kollu ve paçalı giysiler kullanılabilir.

Pamuklu malzemeler, sıcak hava şartlarında oldukça rahat malzemelerdir. Fakat bu rahatlıklarının yanında, terden ıslandıktan sonra oldukça uzun sürede kururlar ve ısıtma özelliklerinin tamamını kaybederler. Sentetik bazlı giysiler seçmek bu açıdan daha kullanışlı olacaktır. Seçilen giysinin aynı zamanda rüzgardan da koruması gerekmektedir. Genellikle termal giysiler ince yapılı olduklarından rüzgara karşı yeterince mukavemetli değillerdir. Bu ince giysilerin üzerine rüzgar kesici bir katman daha giymek rüzgarlı havalarda daha fazla verim sağlar.

Soğuk koşulda ve yağış altında tırmanıyorsanız, tüm giysi katmanlarına ihtiyacınız olabilir. Dış katman olarak rüzgar ve su geçirmeyen bunun yanında solumaya devam eden, orta katman olarak ısıyı içeride muhafaza edecek bir katmana gerek duyulabilir.

Sıcak koşullarda ise bol giysiler oldukça iyi havalandırmaya olanak sağladıkalrı için kullanışlı olabilirler. Fakat bu bolluk, tırmanırken hareketinizi ve ayaklarınızı görmenizi engelleyecek kadar olmamalı.

Sabit durduğunuz zamanlarda eldiven kullanılabilir.

Tırmanmadan önce saat, bilezik, yüzük gibi malzemelerinizi çıkartmanız faydalı olabilir. Saatler çizilebilirler, kayışları açılabilir veya yüzükler çatlaklara sıkışıp çeşitli yaralanmalara sebep olabilirler.

About anilsarkoglu

Check Also

Emniyet Kemerlerinin Bakımı

Genel Bakım Emniyet kemerleri naylon ipliklerden dokunmuş olduğundan, gereksiz yere doğrudan güneş ışınlarına ya da …