YDK Meteoroloji İstasyonu ve Kamera Duyurusu

Herkese Merhaba,

Niğde – Çamardı ilçesi, Çukurbağ Köyü’nde konuşlu, Batı – Güneybatı yüzünden Büyük Demirkazık Dağını ve Aladağlar Silsilesinin önemli sayılabilecek bir kısmını gören ve eş zamanlı olarak canlı yayın yapan meteoroloji istasyonumuz, sıcaklık, nem, yağış, rüzgar hızı, rüzgar esiş yönü, basınç, en yüksek nem, çiğ durumu, vb. gerekli bütün değerler üzerinden ölçümler ve karşılaştırmalar yaparak, haftalık ve aylık değişimleri basit ve anlaşılır tablolar halinde yayınlamaktadır. Arşiv değeri de taşıyan bu haftalık ve aylık raporların yanı sıra, bilgiler her 12 saatte bir güncellenmektedir.

Sisteme yeni entegre edilen web kameramız, sürekli olarak dağ silsilesinin yüksek çözünürlükte güncel görüntülerini alarak, bunları www.ydk.org.tr adresinden herkese açık olarak paylaşmaktadır. Bölgede tırmanış ya da benzeri herhangi bir outdoor aktivite yapacak herkesi öncelikli olarak ilgilendiren bilgiler, meteoroloji istasyonumuz tarafından kesintisiz olarak toplanmakta ve tamamen ücretsiz, herkese açık olarak hizmet vermektedir. www.ydk.org.tr adresinden, ‘Aladağlar Meteoroloji İstasyonu ve Kamera’ butonu üzerine tıklayan herkes, anlık canlı yayın, haftalık ve aylık değerler ve kamera (canlı) seçenekleri ile dilediği bütün güncel ve istatistiki bilgilere ulaşabilecektir.

Yıldızlı Dağcılar Spor Kulübü Derneği(YDK) olarak, uzun yıllardır hayal ettiğimiz, üzerinde çalıştığımız ve birçok fedakarlıkla bugüne getirdiğimiz meteoroloji istasyonumuzun oluşumunda, başta evinin çatısını bu amaçla bize
açan Sayın Salim ÜÇER olmak üzere, bu fikir ilk olarak ortaya atıldığı günden beri meteoroloji istasyonumuzun ve kameramızın aktif bir şekilde çalışabilmesi için maddi – manevi yardımı olan, tek tek isimlerini sayamayacağımız herkese ve desteğini daima hissettiğimiz dostlarımız, aynı zamanda ailemiz olan tüm Yıldızlı Dağcılar Spor Kulübü Derneği üyelerine tekrar tekrar teşekkür eder, ülkemiz dağcılık camiasına ve tüm doğa severlere faydalı olmasını dileriz.

Fatih BALCI
Yıldızlı Dağcılar Külübü (YDK)
Yönetim Kurulu adına

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Soğuk Rahatsızlıkları Dersi

06 Aralık 2018 akşamı, Yıldız Teknik Üni. Beşiktaş Kampüsünde, çok sayıda Marmara’lı arkadaşımızın da katılımı …