YDK Hasan Dağı Faaliyeti

Bir hafta sonu kaçamağı daha, YDK Hasan Dağı Faaliyeti!

(10-11 Mart 2012)

Yıldızlı Dağcılar Spor Kulübü Derneği (YDK)’nın faaliyeti olan Kış Hasan Dağı tırmanışındayız bu sefer. Karma bir YDK, YTÜDAK ve İTÜDAK grubu olarak toplamda 13 kişi Hasan Dağına gidiyoruz. Cuma akşamı İstanbul’dan aracımızla yola çıkıp sabah Aksaray’a vardık. Dağın kuzeyinde yer alan ve en yakın yerleşim alanı olan Helvadere köyünden geçerek araçla ulaşabileceğimiz son noktaya, bir anlamda da yürüyüşe başlayacağımız yere kadar ilerledik. Burada aracımızdan inip hazırlandık. Güzel bir havada ve hafif batak karda ilerleyerek 2100 metredeki kamp atacağımız noktaya kadar geldik. Gruptan bivak ekibi, ben, Volkan ve Taylan, Sefa Börtücen ve Seval Balcı’dan oluşan YTÜDAK çadır ekibi ile yürüyüşe devam ederek yaklaşık 300 metre daha yükseldik ve kampımızı diğer ekipten biraz daha yukarıda kurduk.

Gece saat 04:00 sularında uyanıp bivaktan çıktık ve açık ama soğuk bir havada neredeyse hiç batmayarak zirveye doğru tırmanmaya başladık. Dağın kuzey yüzünde yer alan kar-buz kulvarından yukarı doğru yükselip, Hasan Dağının zirvesinde bulunan volkanik kraterin üzerine çıktık ve sırttan devam ederek zirveye ulaştık. Güzel, güneşli bir zirvenin ardından hızlıca aşağıya inmeye başladık ve bivak noktamıza ulaştık. Buradaki malzemelerimiz toparlayıp inişe devam ettik. Bizi bekleyen aracımıza bindik ve İstanbul’a doğru yola çıktık.

Kış koşullarında, dağda güzel bir hafta sonu geçirerek mutlu bir şekilde evimize dönmüş olduk.

About Burak Çağatay Gülmez

Check Also

Eznevit Kış Tırmanışı

YDK Üyeleri tarafndan gerçekleştirilen Eznevit Kış Tırmanışı’nın, üyelerimizden Anıl Şarkoğlu tarafından yazılan kısa raporu şöyledir. …